Kajakpolo I Guldborgsund Kajakklub

Kajakpolo i Guldborgsund Kajakklub er en helt ny aktivitet som startede i efteråret 2019, kajakpolo i Guldborgsund Kajakklub holder i øjeblikket vinterpause, men starter op igen i løbet af foråret 2020.  

Kajakpolo er en holdsport som minder om håndbold på vand udført fra en kajak, det er nemt at lære og kan spilles af de fleste, som i håndbold spilles en bold rundt på banen og det gælder om at score i modstanderens mål. 

I kajakpolo får man en god kombination af motion og social aktivitet på en sjov og spændende måde.

I Guldborgsund Kajakklub har vi alt hvad du skal bruge for at du kan komme i gang med at spille, du skal blot medbringe håndklæde og badebukser, resten kan du låne i klubben.

Når du har tilmelder dig kajakpolo i Guldborgsund Kajakklub, så bliver du automatisk inviteret til et informationsmøde i klubben, på mødet bliver du introduceret til klubbens instruktører og du kommer til at høre mere om at spille kajak polo og om det forskellige udstyr, der vil også være information om træningsdage i foråret 2020. På mødet vil du få information om hvad du bør medbringe af praktiske ting når du møder op første gang, sidst men ikke mindst, så vil du høre mere om hvad Guldborgsund Kajakklub ellers kan tilbyde dig.       

Det er en fordel hvis du er tryg og fortrolig med vand.

Tilmelding til kajakpolo – tryk her.

Tilmelding er ikke bindende og du vil altid kunne framelde dig igen.

Se lidt billeder er: